42 lata temu w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku wprowadzono w Polsce stan wojenny. Władzę w kraju przejęła junta wojskowa, a głównym celem reżimu było zniszczenie rodzącego się ruchu związkowego i aresztowanie działaczy opozycji antykomunistycznej.

W pierwszych dniach stanu wojennego internowano około pięciu tysięcy osób, które przetrzymywano w 49 ośrodkach odosobnienia na terenie całego kraju. Łącznie w czasie stanu wojennego liczba internowanych sięgnęła 10 tysięcy, a tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. W więzieniach znalazła się znaczna część krajowych i regionalnych przywódców związkowych, członków komisji zakładowych dużych fabryk, działaczy opozycji demokratycznej oraz intelektualistów związanych z ruchem związkowym. Stan wojenny trwał do 31 grudnia 1982 roku, kiedy został zawieszony, a następnie 22 lipca 1983 roku odwołany przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa. Według danych Instytutu Pamięci Narodowej w czasie stanu wojennego blisko 100 osób straciło życie, a niezliczone setki zostało pobitych i rannych. Wobec wielu działaczy związkowych i opozycji antykomunistycznej zostały zastosowane represje.